Програмирайте си мозъка, за да станете милионери

Днес ще ви покажа 12 начина, по които можете да живеете живот на бедност и посредственост. Сигурно се чудите защо, тъй като това е точно обратното на заглавието на статията. Причината е, че искам да използвам обратната психология, защото за човешкия ум е много по-лесно да намира проблеми, отколкото решения. Това е поради простия въпрос на оцеляването, което датира още от праисторията. В праисторията, за да оцелееш, трябва постоянно да идентифицираш опасности и да видиш какви опасности има около теб.

Ето пример за обратна психология във вашите отношения. Ако искате връзката ви да продължи дълго, ще си мислите, че е идеално да си задавате въпроси като „Какво трябва да направя, за да продължи връзката ми цял живот?“ Но всъщност трябва да направите обратното и да си зададете въпроса: „Какво трябва да направя, за да разрушим връзката си?“ Това ви помага да идентифицирате проблемите.

Този начин на мислене се прилага във всички аспекти на живота – от личностното развитие и отношенията до постигането на финансовите ви цели. Затова днес ще ви покажа 12 стъпки, които трябва да следвате, ако искате да избегнете да станете богати и успешни.

  1. Утре започвам. Това е най-използваната фраза от 99% от хората – „Утре започвам“, „От понеделник започвам“, „Следващата седмица започвам“, „На първи започвам“. Когато дойдат ноември или декември, хората пишат целите си и мислят колко много ще работят. Когато започне годината, след две седмици всичко е забравено и те са на същото място както преди. Хората, които са успешни, не чакат нито понеделник, нито първо число на месеца, нито следващата седмица. Те започват веднага.
  2. Слушане на грешните хора. Слушане на хора, които не са там, където искате да бъдете. Колко хора, които са искали да започнат бизнес или да променят живота си, не са го направили заради мнения на други хора? Може би и вие сте един от тях. Най-лошото е, че тези хора, които ви казват да не предприемате нещо, не са там, където искате да бъдете, и не са изминали пътя на предприемачеството, който вие искате да извървите. Важно е да слушате, но трябва да знаете кого да слушате и кого не. Има хора, които може да ви обичат много, но те не са извървели пътя, който искате да извървите, така че тяхното мнение не е толкова валидно като мнението на хора, които са изминали този път. Например, вашата майка. Тя ви обича много и вие я обичате също толкова, но тя иска за вас най-голямата защита и сигурност, и затова никога няма да ви препоръча да започнете бизнес заради риска, който носи това.
  3. Учете, но не прилагайте. Учете много, но никога не прилагайте. Светът на личностното развитие стана супер популярен благодарение на социалните мрежи през последните години. Навици като четене, обучение или гледане на видеа в YouTube са важни. Обучението е важно и никога не бих препоръчал обратното, но обучението, четенето на книги и гледането на видеа генерира допамин, който ви кара да се чувствате продуктивни. Това ви дава удовлетворение, но не е от полза, ако не предприемете действия. Всъщност, по-добре е да не се обучавате и да предприемете действия и да се учите от грешките си, отколкото да се обучавате постоянно, но да не предприемате действия.
  4. Бъдете заменяеми. Светът на труда става все по-конкурентен и има все повече хора, които са по-добре обучени. Ако искаме да останем само с основното образование, няма да можем да се различаваме от всички останали, които са научили същото като нас. Трябва бързо да се учим и да научаваме умения, които излизат извън традиционното образование, което ще ни позволи да се различаваме и да имаме по-голяма стойност на пазара.
  5. Прегърнете и приемете посредствеността. Светът става все по-посредствен. Обществото все повече приема и нормализира посредствеността. Ако искате да успеете в професия, спорт, бизнес или във всяка сфера на живота, никога не трябва да приемате посредствеността. Дори и в малки действия, като да си оправите леглото, което макар и да не изглежда важно, е важно, защото както правите едно нещо, така правите всичко. Всеки ден трябва да търсите това, което смятате, че заслужавате, и да не се задоволявате с по-малко. Ще има хора, които ще ви критикуват за вашите високи стандарти, но това не трябва да ви вълнува, защото тези високи стандарти са знак за увереност и стойност, която смятате, че имате.
  6. Мислете, че не можете да се подобрите. Мислете, че не можете да се подобрите или че вече знаете всичко. Когато някой мисли, че знае всичко и не може да се подобри повече, той е обречен на провал. Познавам много успешни хора и никой от тях не мисли, че не може да научи нещо ново или че вече знае всичко. Мисълта, че не можете да научите повече, е акт на арогантност, а арогантният човек има много кратък път пред себе си. Без значение кой сте или колко пари имате, винаги трябва да сте отворени за учене от всеки човек, независимо кой е и откъде идва.
  7. Светът е справедлив. Много хора мислят, че светът е справедлив и че ако работят много усилено, ще получат много. Това не е така. Много пъти ще дадете повече, отколкото ще получите. Една от формите за постигане на успех е да приемете това. Инвестициите във форма на работа, усилие, жертви или риск няма да се равняват на получените резултати. Трябва да се подготвите психически, че много пъти всичкото това усилие няма да доведе до никаква награда, но въпреки това трябва да продължите да опитвате, защото ще се провалите пет или десет пъти преди да постигнете успех. Всички тези провали ви приближават малко повече до успеха, и винаги има някой, който се отказва по пътя.
  8. Приоритизирайте да изглеждате богати пред това да сте богати. Колко пари харчат някои хора, за да създадат нереален образ за себе си? Харчат пари за неща, които не искат, за да впечатлят другите, но често не могат да си ги позволят финансово. Важно е да приоритизирате да бъдете богати пред това да изглеждате богати. Някой може да каже: „Но ти казваш това, а сам си харчил много пари за частен самолет, часовници или суперколи.“ Да, но тук има две разлики. Първо, всички тези покупки ги правя като инвестиция. Търся и ги купувам на добра цена, знаейки, че утре, ако ги продам, ще получа добра възвращаемост. Второ, тези покупки представляват много малка част от общото ми богатство. Преди да направя тези покупки, се грижа да имам солидна финансова инфраструктура, така че тези покупки да не представляват риск за мен.
  9. Започвайте нещо днес, започвайте нещо утре. Синдромът на блестящия обект е един от най-големите врагове на съвременните предприемачи. Днес започвате бизнес, но скачате на друг, защото изглежда по-привлекателен или по-успешен, защото вашият съсед или познат ви е казал, че вече има резултати от него. Винаги виждаме съседната градина по-зелена. Реалността е, че за да успеем, трябва да се фокусираме върху един единствен бизнес, проект или начинание и да му се отдадем не месеци, а години. Постоянната работа в тази насока ще ни отличи от останалите и ще ни донесе успех.
  10. Харчете повече, отколкото печелите. Бъдете богати и имайте финансова свобода не само по отношение на това колко печелите, но и как харчите тези пари. Можете да генерирате много пари всеки месец, но ако харчите повече, отколкото печелите, ще се окажете в икономически трудна ситуация. Истинската финансова свобода и богатство идват от вземането на интелигентни финансови решения. Тук основна роля играе финансовото образование, защото то ще ви позволи да научите навици и да вземате информирани решения, които ще ви позволят да запазите и управлявате тези пари, да живеете в рамките на възможностите си и да постигнете желаната финансова свобода.
  11. Преследвайте комфорта. Модерното общество е в търсене на постоянен комфорт. Модерното общество е в търсене на постоянен комфорт. Новите поколения преследват незабавната удовлетвореност. Никой не иска да преминава през трудни ситуации. За да изградите и да успеете, трябва да преминавате през сложни ситуации, които ви карат да растете и да учите. Има една много добра фраза на Майк Тайсън: „Социалните мрежи карат хората да са свикнали да неуважават други по много удобен начин от стаите си, и животът не ги удря за това.“ Това идеално описва обществото днес. Всичко е много лесно и новите поколения са загубили ценностите и принципите, необходими за успешното предприемачество.
  12. Знайте какво работи, но не го правете. Много хора искат да успеят. Ако попитате всеки дали иска да успее, ще ви каже „да“. Всички те знаят какво точно трябва да направят, за да успеят, но никой не го прави. Например, всички знаем, че за да успеем, трябва да имаме голямо личностно развитие, но никой не го прави. В моята работа в света на търговията и образованието, хората знаят, че трябва да имат известен опит, да търгуват симулирано, да практикуват, да контролират емоциите си, но това, което виждам всеки ден, е, че хората искат да печелят пари веднага, пропускат този процес и опитват да стигнат директно до финала. Те се провалят и се отказват, защото не са готови да платят цената за успеха.

Свързани статии